Cellulit – analiza dostępnych metod leczenia

142400942533004900Cellulit jest przypadłością, na którą skarży się wiele kobiet w różnym wieku. Przyczyną nierównego wyglądu skóry jest nieprawidłowe rozmieszczenie komórek tłuszczowych (adipocytów) na powierzchni jednorodnej warstwy tłuszczu. Ponieważ adipocyty mogą osiągać znaczne rozmiary, cellulit bywa poważnym defektem kosmetycznym.

Kilka sposobów zwalczania cellulitu

Cellulit można zwalczać na kilka sposobów, które jednak sprowadzają się do stymulacji spalania tłuszczów. Niekiedy mają to powodować substancje chemiczne zawarte w kosmetykach lub suplementach diety, kiedy indziej znów normalizacja warstwy tłuszczowej ma być następstwem pracy mięśni itd. Pomocne w usuwaniu cellulitu mogą też być masaże lub aromaterapia, ale zdania co do skuteczności każdej z metod są podzielone.

Krytyka chemii

Najwięcej uwag krytycznych dotyczy „chemicznego” zwalczania cellulitu (zarówno przez kosmetyki, jak i suplementy). Teoretycznie oczywiście można stworzyć jakiś model biologiczny, w którym rozgrzewające kosmetyki albo suplementy zawierające „spalacze tłuszczu” zadziałają, natomiast w praktyce mechanizm ten jest bardzo skomplikowany i skuteczność takich metod jest przeciętna. Suplementy nie mogą być skonstruowane jako preparaty o ukierunkowanym działaniu, choć ich składniki docierają do podskórnej warstwy tłuszczowej (zatem dawka zużywana jest na całej powierzchni skóry, a nie tylko w tych miejscach, gdzie pojawia się cellulit), natomiast w przypadku kosmetyków jest odwrotnie. Tutaj aplikacja jest bardzo precyzyjna, ale przenikanie substancji czynnych do głębszych warstw skóry bardzo powolne, zatem skuteczna dawka jest znacznie mniejsza, niż można oczekiwać.

Krytyka aktywności

Aktywność fizyczna powoduje wzrost zapotrzebowania energetycznego. Organizm może wykorzystać jako źródło energii cukry (w pierwszej kolejności) lub tłuszcze (po wyczerpaniu bieżących rezerw cukru), zatem na pierwszy rzut oka sport może zmniejszyć cellulit. W praktyce jednak nie jest możliwe, aby mięśnie pracowały dzięki tkance tłuszczowej zgromadzonej w odległych miejscach, a w skali biologicznej oznacza to nawet dystans jednego lub kilku centymetrów. Efekt? Cellulit może się zmniejszyć, ale niekoniecznie będą to zmiany znaczące.

Jak zadziałać?

Wiele kobiet, wiedząc, że obecnie nie ma skutecznej terapii antycellulitowej, sięga po metody kombinowane, a więc łączy suplementy z aktywnością i kosmetykami. W takim przypadku oczywiście szanse na sukces są jeszcze większe, natomiast trzeba mieć tę świadomość, że podobnie jak różne są przyczyny cellulitu, różne są metody jego zwalczania, a żadna nigdy nie da absolutnej pewności.

Cellulit na pewno nie jest przypadłością, której nie można się pozbyć, natomiast bez względu na obraną drogę, trzeba na to sporo czasu i wytrwałości. Nie oszukujmy się też – nie w każdym przypadku da się całkowicie zlikwidować skórkę pomarańczową, dlatego nie należy za bardzo przejmować się nierealnymi ideałami piękna. Dobra dieta, prawidłowy poziom aktywności fizycznej, seria masaży kosmetycznych i prawidłowa pielęgnacja kosmetyczna mogą zdziałać wiele, ale raczej nie tyle, ile Photoshop.

Czy cellulit jest szkodliwy?

Na szczęście same nieprawidłowości w dystrybucji tłuszczu pod skórą nie są niczym groźnym. Cellulit należy oceniać przede wszystkim w kategoriach defektu kosmetycznego. W rzadkich przypadkach zbyt rozbudowana skórka pomarańczowa, szczególnie w połączeniu z otyłością, może powodować dyskomfort związany z noszeniem ciaśniejszej odzieży, natomiast poza tym nie ma żadnych powikłań zdrowotnych wynikających z powstawania cellulitu.