„Odchudzanie” za pomocą skalpela… część I

Bardzo często pacjentami interesującymi się liposukcją są osoby które, są bardzo otyłe, oporne na zastosowanie diety i wprowadzenie wysiłku fizycznego do codziennych czynności. Tymczasem odpowiednim pacjentem jest osobą z doskonałym stanem zdrowia, ma należna lub bliską należnej wagę ciała. Podskórne nagromadzenie tkanki tłuszczowe zlokalizowane jest tylko w niektórych obszarach ciała co prowadzi do jego dysproporcji. U takiego pacjenta liposukcja jest tylko jednym z elementów korygujących sylwetkę. Podstawą w dążeniu do doskonałości dla takiego pacjenta powinna być odpowiednio zbilansowana dieta i wysiłek fizyczny.

Aby pacjent był zadowolony z efektów zabiegu lekarz musi rzetelnie ocenić oczekiwania pacjenta i poinformować go o ograniczeniach liposukcji. Idealnym przykładem pacjenta który osiągnie oczekiwany efekt jest osoba o idealnej wadze ciała, lub z nadwagą od 5 do 12 kg. Ważne jest również odpowiednie napięcie skóry, która po zabiegu musi się właściwie obkurczyć.
Liposukcja pleców najczęściej wykonywana jest u kobiet, które mając niewielka nadwagę posiadają nadmiary tkanki tłuszczowej w środkowej części pleców. W tym miejscu tworzą się uwypuklenia pomiędzy mięśniem trójgłowym ramienia a boczną powierzchnią klatki piersiowej. Dla kobiet mało estetyczny jest fakt że nadmiar tkanki tłuszczowej w tych okolicach wychodzi poza pasek biustonosza od górnej i dolnej jego strony. Obszary te są wyjątkowo podatne na liposukcję.
Zarówno kobiety jak i mężczyźni bardzo chętnie chcą wykonywać liposukcję brzucha. Aby było możliwe jej wykonanie należy przeprowadzić test czy tkanka tłuszczowa umiejscowiona jest w przedziale podskórnym nie zaś wewnątrz jamy brzusznej. Tłuszcz, który umiejscowiony jest w jamie brzusznej nie jest możliwy do przeprowadzenia zabiegu liposukcji, jest to tzw. „brzuch piwny”. Wiele mężczyzn ma otłuszczony brzuch w formie opony, zgromadzony na wysokości podbrzusza biegnący w boczne stron tworząc tzw. rączki miłości. Takie otłuszczenie idealnie nadaje się do przeprowadzenia liposukcji. Patrząc na model idealnej sylwetki męskiej możemy dostrzec że kształt tułowia przypomina nam trójkąt, dlatego też odkładanie się tłuszczu w tzw. „rączki miłości” załamuje pożądany wygląd. Liposukcji tych obszarów powinni poddać się mężczyźni którzy stosują diety i ćwiczenia i pomimo tego nie mogą osiągnąć pożądanego kształtu sylwetki.

Kobiety chcące przeprowadzić ten zabieg w okolicach brzucha ma nadmiar tłuszczu zlokalizowany w dolnej części brzucha.
Pacjenci którzy mają mało elastyczną skórę, lub grubą tkankę podskórną mogą nie wykazywać właściwego obkurczania się skory. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie klasycznej plastyki brzucha wraz z przesunięciem pępka ku górze.
Przed podjęciem decyzji o operacji bardzo ważny jest kontakt z lekarzem i przeprowadzenie potrzebnych konsultacji. Podczas tych konsultacji lekarz analizuje i bada pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem całego obszaru ciała poddawanemu liposukcji. Wówczas należy zwrócić również uwagę na blizny, ewentualną asymetrie ciała, wgłębienia skóry, istniejący cellulit lub jego brak. Podczas takiej konsultacji wykonywane zostają zdjęcia obszarów poddawanych zabiegowi, które zostają udokumentowane w karcie pacjenta. Po operacji dla porównania efektów zabiegu wykonuje się ponownie zdjęcia tych obszarów.