Skóra sucha a odwodniona

Wiele osób, bo aż 85 % nie wie czym rożni się skóra sucha od odwodnionej. Bardzo ważna jest prawidłowa ocena stanu skóry, aby dobrać odpowiednią pielęgnację.

 

SKÓRA ODWODNIONA

Codziennie z naszej skóry odparowuje pewna część wody – jest to zjawisko normalne, natomiast jeżeli odparowuje z niej o wiele więcej wody niż jej dociera z głębszych warstw skóry to mówimy, że skóra staje się odwodniona. Istnieje wiele powodów dlaczego tak się dzieje. Główną przyczyną jest stres, niekorzystne warunki klimatyczne takie jak: mróz, słońce, klimatyzacja. Odparowania większej ilości wody może mieć również podłoże genetyczne.

Jak rozpoznać skórę odwodnioną:

  • szary odcień skóry
  • utrata blasku
  • napięcie i swędzenie
  • poranne odciski poduszki
  • łuszczenie się skóry
  • wiotczenie skóry

Jak pielęgnować skórę odwodnioną?

Do demakijażu używaj delikatnych płynów, najlepiej płynu micelarnego. Zrezygnuj z wszelkich silnie działających kosmetyków, które mogą podrażnić skórę. Zrezygnuj z preparatów złuszczających czyli mocnych peelingów czy różnych maseczek ściągających. Zastosuj preparaty mocno nawilżające, które zatrzymują wodę w naskórku ( gliceryna, kwas hialuronowy – wiążą wodę w naskórku). PIJ DUŻO WODY MINERALNEJ !

SKÓRA SUCHA

Cechą skóry suchej jest poważny niedobór płaszcza lipidowego. Jest to spowodowane spowolnieniem pracy gruczołów łojowych, wszelkiego rodzaju choroby takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, zmiany hormonalne. Nieprawidłowa pielęgnacja czyli używanie agresywnych środków takich jak mydło, woda również sprawiają, że skóra staje się sucha.

Do pielęgnacji należy używać preparatów, które odbudują płaszcz hydrolipidowy, czyli np. kremy ze słowem „rich” czy „nutritive” na etykiecie. Aby pozbyć się charakterystycznego ściągnięcia skóry należy nie tylko nawilżać skórę, ale też natłuszczać ją. Samo nawilżenie skóry w tym przypadku nie pomoże.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Zrezygnuj ze środków agresywnych do demakijażu czyli mydła i wody (co niestety jest często stosowane) na rzecz płynu micelarnego do skóry suchej. Nie wystawiaj skóry na częste działanie promieni słonecznych. Jeśli jest to możliwe staraj się nawilżać skórę co 5-6 godzin. PIJ DUŻO WODY MINERALNEJ !