Zadbaj o skórę zimą

Okres zimowy zdecydowanie nie sprzyja naszej skórze. Nie tylko czynniki zewnętrzne (atmosferyczne) takie jak wiatr, mróz działają niekorzystnie na stan skóry, ale również suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych. Skóra staje się wtedy bardziej przesuszona, dlatego też w tym okresie szczególnie należy ja nawilżać.

 

 

W okresie zimowym skóra traci dwa razy więcej wody niż latem, a co za tym idzie staje się bardziej szorstka, mniej elastyczna. Dodatkowo zimą dostarczamy organizmowi mniej dobroczynnych składników w postaci witamin, mikroelementów co dodatkowo przyczynia się do osłabienia się kondycji skóry. A więc jak pomóc skórze by na wiosnę wyglądała pięknie?

Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja. Oczywiście niedopuszczalne jest nienałożenie kremu po wieczornym demakijażu. Dobrze jest używać zimą kremu odżywczego i dosyć gęstego. Powinien on zawierać takie składniki jak lipidy, proteiny, czynnik nawilżający NMF oraz faktory UV. Co prawda słońca zimą nie jest dużo, ale gdy się pojawia jego promienie są dużo mocniejsze. Oczywiście nie należy zapominać o pielęgnacji skóry całego ciała, dlatego po każdej kąpieli użyj balsamu silnie nawilżającego.

 

Nie tylko pielęgnacja domowa jest bardzo istotna, ale również dobrze jest od czasu do czasu wybrać się zimą do kosmetologa, gdyż jest to idealna pora na poddanie się zabiegom złuszczającym z udziałem kwasów owocowych. Do najpopularnieszych należą: eksfoliacja kwasem glikolowym oraz peeling migdałowy. Peelingi te wyrównują koloryt skóry, niwelują przebarwienia oraz drobne zmarszczki, niwelują szorstkość skóry, złuszczają martwy naskórek oraz dodatkowo nawilżają skórę. Zabiegowi z użyciem peelingu migdałowego można poddać się o każdej porze w roku, natomiast kwas glikolowy jest już silniej złuszczający, dlatego aby zapobiec powstaniu przebarwień i podrażnienia skóry nie należy wykonywać go latem.

ALE JAKI KREM NA JAKĄ SKÓRĘ?

Nie każda skóra potrzebuje zima takiego samego kremu:

  • cera tłusta oraz normalna – posiadają naturalna warstwę ochronną w postaci warstwy tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe, dlatego też nie trzeba używać kremu tłustego, wystarczy krem nawilżający.
  • cera sucha i wrażliwa – skóra ta zdecydowanie bardziej narażona na odwodnienie i utratę elastyczności, dlatego należy stosować kremy półtłuste oraz odżywcze, ale nie za ciężkie. Zbyt tłusty krem utrudnia wymianę ciepła oraz parowanie.
  • cera naczynkowa z tendencja do pękania naczynek wymaga zima szczególnej pielęgnacji. gwałtowna zmiana temperatur powoduje na przemian rozszerzanie się i kurczenie naczyń, a gdy naczynka są zbyt słabe to pękają. Dlatego najlepszym kremem będzie ten, który dodatkowo zawiera w swym składzie składniki uszczelniające i wzmacniające naczynka: rutyna, witamina C, miłorząb japoński, wyciąg z kasztanowca, arniki.