Detoksykacja dobra czy zła

Detoksykacja organizmu przez jednych promowana a przez innych negowana…

Jaka jest prawda?

Naukowcy oraz wielu dietetyków uważa że organizm raz na jakiś czas powinien odpocząć od tłustego i niezdrowego jedzenia, dodatkowo powinien uwolnić się od toksyn, które nas wciąż otaczają.

Wbrew powszechnej opinii detoksykacja nie jest głodówką, polegającą na piciu wyłącznie wody niegazowanej. Podczas stosowania detoksykacji spożywa się soki wielowarzywne, najlepiej z ekologicznych upraw na świeżo przeciskane bezpośrednio przed wypiciem.

W skład takiego soku wchodzą np.:

  • ogórek
  • sałata
  • cukinia
  • szpinak
  • seler

Prócz soków dobrze jest spożywać sok z brzozy czy herbatki ziołowe.

 

 

Oczyścić organizm powinniśmy zwykle wiosną bądź latem, gdyż wtedy jest ono najskuteczniejsze. W czasie odtruwania niezbędne jest wyeliminowanie z naszej diety przetworzonej żywności, alkoholu, kofeiny oraz tłuszczów nasyconych. Detoks zalecany jest wyłącznie zdrowym osobom. Trzeba pamiętać również, że początki takiej diety mogą wiązać się z różnymi nieprzyjemnościami. Mogą wystąpić u nas takie dolegliwości jak zawroty głowy, mdłości i problemy z cerą. Złe samopoczucie samoistnie minie po kilku dniach, a organizm z dnia na dzień powróci do naturalnej równowagi.

Musimy pamiętać jednak, że detoksykację powinniśmy stosować od czasu do czasu, nie może być ona dietą długotrwałą. Po kuracji z pewnością zauważymy wielką różnicę. Będziemy żywsi, a ochota na spacery przyjdzie nam sama. Rano będziemy budzić się z uśmiechem na twarzy i z motywacją do życia.