Czy depilacja laserowa jest skuteczną metodą na gładka skórę?

girls with drinks on the beach chairsJednym z elementów na stałe wpisanych do kanonu piękna jest gładkie, pozbawione włosów ciało. I o ile wśród mężczyzn depilacja jest coraz popularniejszym zabiegiem estetycznym, o tyle u kobiet to podstawowy element codziennej pielęgnacji ciała. Istnieje kilka rodzajów depilacji, wśród nich coraz chętniej stosowana jest depilacja laserowa. Czy ta metoda jest bezpieczna, a efekty zadowalające?

Gładkie ciało to nie tylko estetyka, to również zdrowie. Skóra pozbawiona włosków wolniej się poci i zanieczyszcza, łatwiej dbać o higienę oraz zapobiec rozwojowi bakterii. Depilacja laserowa należy do mało inwazyjnych, bardzo skutecznych i efektywnych opcji uzyskania gładkiej skóry. – W depilacji laserowej zbędne owłosienie usuwamy za pomocą wiązki lasera, która wnika głęboko w skórę i niszczy cebulkę włosa razem z korzeniami – tłumaczy specjalistka z krakowskiego Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej MEDICOR– Energia, którą wytwarza laser, jest pochłaniana przez barwnik włosa, następnie zamieniana jest na energię cieplną i nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa – dodaje.

Działanie lasera nie wywołuje bólu, ponieważ urządzenie działa precyzyjnie na włos, tzn. nie wędruje w głąb ciała. Mało tego, laser ma właściwości chłodzące, zatem skóra odczuwa ulgę. Jest to więc zabieg bezbolesny i nieinwazyjny.

Za wykonaniem laserowego zabiegu usunięcia owłosienia przemawia przede wszystkim jego trwałość i skuteczność. Wiązka lasera niszczy w końcu mieszki włosowe, dlatego mamy gwarancję, że w miejscu stosowania zabiegu włoski już nigdy nam nie urosną. Dużą zaletą jest oszczędność czasu niezbędnego do usuwania włosków innymi technikami takimi jak golenie maszynką, czy stosowanie kremów do depilacji. Depilacja laserowa niweluje problem wrastających włosków, który często występuje przy innych metodach depilacji. To ważne, bo wrośnięte włoski często są przyczyną grudek, krostek, a nawet stanów zapalnych.

Jak przebiega sam zabieg? Pierwszą wizytę w salonie powinna poprzedzić konsultacja. W MEDICOR oceniamy w jej trakcie typ skóry i włosa, żeby poprawnie dopasować laser. Jeżeli u pacjentki lub pacjenta nie ma przeciwwskazań, wykonujemy próbę laserową– wyjaśnia specjalistka z krakowskiej kliniki.

Zanim udamy się na zabieg, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry. Nie możemy opalać się co najmniej miesiąc przez depilacją laserową. W tym samym czasie unikamy także kremów z witaminą A i C, retinolem i kwasami owocowymi. Na tydzień przed zabiegiem unikamy stosowania kremów depilujących, leków uczulających na słońce czy herbatek z dziurawca i nagietka. Po zabiegu przez kilka dni należy traktować skórę szczególnie delikatnie. Bezpośrednio po zabiegu nie stosujmy kolorowych mydeł, toników na bazie dezodorantów. Lepiej stosować tonik lub mleczko bezalkoholowe, a jeżeli depilacja dotyczyła pach – unikajmy sklepowych antyperspirantów zawierających alkohol.

Warto pamiętać, że nie dla wszystkich jest wskazana ta forma depilacji. Powinny z niej zrezygnować kobiety w ciąży, osoby ze „świeżą” opalenizną ze skłonnością do przebarwień lub biorące leki przeciwko krzepliwości krwi. Jeżeli chorujemy na bielactwo, łuszczycę, cukrzycę, mamy rozrusznik serca, czy choroby pęcherzowe skóry, także powinniśmy zrezygnować. Ważny jest także kolor włosów – w depilacji laserowej im ciemniejsze, tym lepiej. Na jasne, siwe i rude włosy wiązka lasera nie działa zupełnie.