Czym powinien się charakteryzować dobry preparat na wszawicę?”

Woman washing her hair on white tiles background.

Wszawica głowowa jest chorobą zakaźną, która na pierwszy rzut oka może być niegroźna. Jednak wszy, pasożytujące na człowieku i żywiące się jego krwią, mogą przenosić poważne choroby. Dlatego kiedy rozpozna się to schorzenie – podczas regularnej kontroli skóry głowy dziecka czy przy czesaniu włosów – trzeba działać szybko i pewnie. Na rynku farmaceutycznym jest wiele preparatów, reklamujących się bardzo dobrą skutecznością. Jak więc wybrać ten właściwy, który będzie działał szybko i niezawodnie?

Przede wszystkim – niezawodność

Dobry preparat na wszawicę powinien charakteryzować się wysoką, wręcz absolutną skutecznością. Kiedy idziemy do apteki, kupujemy szampon na wszy, a następnie myjemy nim głowę – nieważne czy dziecka, czy swoją – oczekujemy, że już po pierwszym myciu problem zniknie. Jeśli nawet po wyczesaniu grzebieniem, który zazwyczaj jest dodawany do środka, wszy nie znikną, to znaczy, że albo trzymaliśmy szampon na głowie krócej niż jest to wspomniane w zaleceniach, albo sam preparat jest za słaby. Ten pierwszy powód nie wydaje się być właściwy – w końcu zależy nam na tym, aby pozbyć się tych pasożytów. Niestety może się okazać, że szampon jest po prostu nieskuteczny. Wtedy trzeba będzie spróbować czegoś innego.

Nietoksyczność preparatów na wszawicę

Wiadomo, że szampon czy inny środek, mający unieszkodliwić wszy, powinien być toksyczny jedynie dla nich. Kiedy na forach internetowych czytamy, że po zastosowaniu konkretnego preparatu wystąpiło podrażnienie skóry, to znaczy, że nie jest on przyjazny dla człowieka. Chyba że chory tak drapał skórę głowy, że powstały strupy – wtedy lekkie podrażnienie po myciu włosów jest normalne. Na stronie internetowej wszawica-sora.pl są do wyboru dwa środki na zwalczenie wszy – szampon oraz specjalistyczny medyczny preparat. Ten drugi, ze względu na to, że nie wchłania się w skórę, jest polecany osobom wymagającym szczególnej troski – kobietom w ciąży czy alergikom i dzieciom.

Problem z głowy po jednym myciu

Dla wielu ludzi wszawica to wciąż temat tabu, bardzo wstydliwa przypadłość, o której nie chcą rozmawiać. Dlatego zależy im na tym, aby preparat, który kupią, zadziałał już po pierwszym użyciu. Dzięki temu będą mogli bardzo szybko pozbyć się wszy, a co za tym idzie, więcej o tym nie myśleć. W takiej sytuacji idealnym środkiem byłby szampon Sora Forte. Po wmasowaniu go w głowę wystarczy odczekać dziesięć minut, spłukać pianę, a następnie dokładnie wyczesać włosy grzebieniem dołączonym do opakowania. Już po jednym użyciu pasożyty zostaną unieszkodliwione, a osoba wyleczona.

Jeśli istnieje podejrzenie, że w każdej chwili nasze dziecko może „przynieść” ze szkoły czy przedszkola wszy, warto stosować profilaktykę. Pierwszym krokiem będzie regularne kontrolowanie skóry głowy. Drugim może być stosowanie sprayu z Cytronellą – olejkiem, którego zapach odstrasza wszy. Ten składnik jest zawarty w preparacie Sora Lotion, o którym więcej informacji można znaleźć na stronie producenta wszawica-sora.pl.