Jak skutecznie walczyć z odciskami stóp?

Happy feetOdciski stóp to częsta dolegliwość, która lubi nawracać i wiąże się z dużym bólem. Przyczyny powstawania zrogowaceń i zgrubień na skórze mogą być różne. Nadmierny nacisk i tarcie wywołują przesadne narastanie naskórka, który nie jest odpowiednio ukrwiony. Nie może się oderwać od ciała i po jakimś czasie obumiera. Zgrubienie przekształca się wtedy w bolesny guzek.

Winowajcy odcisków

Najczęstszym powodem powstawania odcisków jest używanie nieodpowiedniego, zbyt wąskiego obuwia lub częste chodzenie w butach na wysokim obcasie. Na stopy niekorzystnie wpływają także zbyt ciasne skarpety i rajstopy – trzeba pamiętać, że skóry nie można przesadnie uciskać. Stopy codziennie wykonują trudną pracę – dźwigają ciężar całego ciała i przechodzą wiele kilometrów. Niewygodne obuwie męczy je i wywołuje schorzenia. Dlatego trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Ze względu na umiejscowienie odciski dzieli się na dwa główne rodzaje. Modzele najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp. Rozwijają się w wyniku długotrwałego, mechanicznego nacisku. Są płaskie i miękkie. Nie wnikają w głąb skóry i tworzą zgrubiałe poduszeczki na stopach. Jeżeli nie mają bardzo dużych rozmiarów, są raczej bezbolesne. Trzeba jednak je leczyć, ponieważ pod nimi mogą rozwijać się niebezpieczne stany zapalne. Innym rodzajem odcisków są tzw. nagniotki. Najczęściej umiejscowione są na palcach. To małe, twarde punkty, które powstają w wyniku noszenia źle dopasowanych butów. Zrogowaciały naskórek nagniotków wbija się głęboko w ciało powodując ból.

Jak leczyć odciski?

Najważniejsza jest profilaktyka. Trzeba dobierać odpowiednie obuwie – dopasowane, ale niezbyt ciasne. Nie można zapominać o pielęgnacji. Należy codziennie wcierać w skórę stóp krem zmiękczający. Najlepiej, jeśli zawiera dużą ilość mocznika. Taki krem oferuje firma Acerin. W ich asortymencie znajduje się Maska – krem do stóp. Kosmetyk intensywnie nawilża, zmiękcza i poprawia sprężystość skóry. Stopy trzeba też regularnie obcierać tarką, by mechanicznie pozbyć się stwardniałego naskórka. Pomocne mogą być także zabiegi peelingujące.

Powstałe odciski można próbować leczyć w domu. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele preparatów, które wykorzystuje się do leczenia zarówno modzeli, jak i nagniotków. Jednym z najbardziej skutecznych jest Płyn do usuwania odcisków i zgrubiałej skóry z firmy Acerin. Specyfik nakłada się na uszkodzone miejsca za pomocą pędzelka. Po zaschnięciu na powierzchni skóry zostaje biały, cieniutki film, który zabezpiecza i leczy stopy. Na odciski dobrze jest także nakładać olej rycynowy, który ma właściwości zmiękczające. Warto również często moczyć stopy w kąpielach ziołowych. Jeżeli tego typu środki nie pomagają, trzeba wybrać się do chirurga lub pedikiurzystki. Czasami nagniotki należy usuwać z pomocą wiertła. Do lekarza warto wybrać się, jeżeli odciski ciągle nawracają. Specjalista stwierdzi, czy stopy nie są źle zbudowane i zaleci odpowiednią terapię.