Jak wybrać idealny antyperspirant do uprawiania sportu?

Beautiful girl lying on the petals of rosesPot – nikt go nie lubi, ale każdy ma z nim do czynienia – bo pocimy się codziennie i to na całym ciele. Choć nie jest on naszym sprzymierzeńcem, to spełnia bardzo ważną rolę w organizmie – pozwala na utrzymanie właściwej temperatury ciała. Zrozumiałe jest więc to, że podczas wzmożonego wysiłku czy uprawiania sportu, kiedy rozgrzewamy nasze ciała, produkujemy go znacznie więcej niż w stanie spoczynku. Ale czy będąc skazane na pot musimy też żyć z jego brzydkim zapachem i powstającymi przez niego plamami? Absolutnie nie. Na kondycję naszych pach mamy większy wpływ niż nam się wydaje. Dezodorant czy antyperspirant? W kulce, sztyfcie czy w kremie? Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru.

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Wiele pań nie odróżnia tych dwóch kosmetyków – a antypersiparnt i dezodorant znacznie się od siebie różnią. Mówiąc najprościej antyperspirant to preparat, którego zadaniem jest zmniejszanie ilości wydzielanego potu i neutralizowanie jego brzydkiego zapachu, podczas gdy dezodorant – pod intensywnym owocowym zapachem – tylko maskuje ten problem. Dezodorant bardzo często zawiera też alkohol, który prowadzi do podrażnienia oraz wysuszenia wrażliwej skóry pach. Antyperspirant trafia w źródło problemu – likwiduje przyczynę potu i nie naraża skóry na inne nieprzyjemności, to znaczy:

  • hamuje rozmnażanie bakterii, nie zatykając porów,
  • nie zaburza procesu regulacji temperatury ciała,
  • ze względu na brak alkoholu w składzie, jest łagodny dla skóry i może być stosowany zaraz po depilacji.

A co z białymi śladami?

Typowy antyperspirant zawiera w swoim składzie sole glinu lub ałunu. Odpowiadają one za ściąganie skóry i zaciskanie kanalików potowych, co w efekcie prowadzi do skutecznego hamowania rozwoju bakterii na skórze. Gdy antyperspirant zaczyna się wchłaniać i wysychać, sole te krystalizują się, a ich białe cząsteczki osiadają się na naszym ubraniu. Kiedyś był to duży kłopot i antyperspirant stosowały jedynie osoby zmagające się z nadmierną potliwością. Dziś jednak producenci kosmetyków starają się ten problem jak najbardziej wyeliminować. Kupując antyperspirant, warto więc zwrócić uwagę, czy przeciwdziała on białym śladom i kolorowym odbarwieniom na odzieży – zaznaczają specjaliści marki Garnier.

W aerozolu, sztyfcie, kulce czy kremie?

Podczas uprawiania sportu, ciężkiej pracy fizycznej, stresujących sytuacji czy po prostu w bardzo upalny dzień – nasze pachy chcą, by poświęcać im maksimum uwagi. Wybrany przez nas preparat powinien chronić nas długo przed plamami potu oraz przykrym zapachem. Dlatego warto zastanowić się nad antyperspirantem w kremie lub żelu – polecają eksperci marki Garnier – ma on bardzo rzadką konsystencję, która łatwo się rozprowadza na skórze, a tym samym szybko się wchłania. Daje uczucie świeżości, nawilża i zmiękcza skórę pach. Antyperspiranty nie posiadają w swoim składzie alkoholu, jednak jak każde kosmetyki mogą uczulać szczególnie wrażliwą skórę. Dlatego panie, które mają skłonność do alergii, powinny wybierać antyperspiranty bogate w naturalne składniki, pozbawione zaś silikonów i parabenów, które mogą wywołać podrażnienia lub nawet stan zapalny skóry.

Jak pielęgnować skórę pach?

Odpowiednio dobrany antyperspirant to jednak tylko połowa sukcesu. By utrzymać odpowiednią wilgotność skóry oraz przeciwdziałać brzydkiemu zapachowi, musimy też dbać o właściwą higienę ciała:

  • Pachy najlepiej przemywać kwaśnym żelem lub mydłem ze składnikami bakteriobójczymi – takie warunki zniechęcają drobnoustroje do zagnieżdżania się na naszej skórze.
  • Jeżeli pocimy się ponadprzeciętnie, warto odświeżać skórę pach kilkukrotnie w ciągu dnia – wodą z mydłem lub mokrymi chusteczkami – a następnie aplikować na skórę kolejną warstwę antyperspirantu.
  • Należy pamiętać o częstej depilacji włosów pod pachami – tworzą one niestety idealne warunki do rozwoju bakterii.

Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry pod pachami oraz pełna oferta antyperspirantów, dostępna na stronie:

http://www.garnier.pl/antyperspirant/kobiet/potrzeby/swiezosc