Nieprzyjemny zapach z ust: co na to poradzić ?

health and beauty concept - clean face of beautiful young woman covering her mouth with hand
health and beauty concept – clean face of beautiful young woman covering her mouth with hand

Nieświeży oddech jest najczęściej kojarzony z brakiem higieny lub ubytkami w uzębieniu, choć tak naprawdę przyczyn może być znacznie więcej. Czy wiesz, jak radzić sobie z tym problemem?

Nieświeży oddech utrudnia życie

Nieprzyjemny zapach ust – własny albo rozmówcy – jest jedną z najbardziej krępujących sytuacji podczas spotkania tete-a-tete. Zwłaszcza wtedy, gdy staramy się dobrze wypaść: podczas rozmowy o pracę, w trakcie spotkania z kontrahentem biznesowym, na pierwszej randce. Wszędzie tam, gdzie liczy się pierwsze wrażenie, nieświeży oddech potrafi pokrzyżować plany w życiu zawodowym lub prywatnym. Parę lat temu OBOP zapytał kobiety o to, które cechy u mężczyzn uważają one za najmniej atrakcyjne seksualnie. Większość badanych odpowiedziała, że tą cechą jest właśnie nieprzyjemny zapach z ust. Rangi problemowi dodaje też fakt, że skarży się na niego większość Polaków. Jedna z katowickich klinik stomatologicznych przeprowadziła sondaż, w którym zapytała ankietowanych, czy zetknęli się z problemem nieświeżego oddechu. Twierdząco odpowiedziało 62 proc., niemal 87 proc. badanych przyznało, że nieświeży oddech jest dla nich bardzo uciążliwy. Tylko co dziesiąty machnął ręką i uznał, że przykrym zapachem z ust wcale się nie przejmuje.

Czosnek, cebula i co jeszcze?

Przyczyn nieświeżego oddechu jest całkiem sporo. Począwszy od nieodpowiedniej diety. Nie należy być zaskoczonym nieświeżym oddechem, jeśli tuż przed ważnym spotkaniem spożywa się dania z cebulą lub czosnkiem. Dodatkowo, ciężko się pozbyć tego charakterystycznego zapachu, bo podczas trawienia związki czosnku i cebuli trafiają do krwiobiegu, a stamtąd do płuc – odór wydostaje się zatem wraz z wydychanym powietrzem. Odpowiedzialne za nieświeży oddech są także ostre przyprawy i dania nisko węglowodanowe. Częstą przyczyną przykrego zapachu z ust są problemy stomatologiczne: próchnica, źle dopasowane protezy, nieszczelne korony, kamień nazębny. A nawet niedokładne mycie zębów po posiłku. Wówczas powodem nieświeżego oddechu są znajdujące się w jamie ustnej bakterie gram-ujemne. Gdy po zjedzonym posiłku dochodzi do fermentacji związków odżywczych, beztlenowce produkują siarkę w postaci brzydko pachnących lotnych związków.

Sposoby na świeży oddech

Walkę z nieprzyjemnym zapachem warto zacząć od wizyty u lekarza. Skonsultować się ze stomatologiem i laryngologiem (powodem nieświeżego oddechu może być zapalenie zatok), zbadać się u gastrologa i pulmonologa. W międzyczasie należy zastosować kilka sposobów, które pomogą zminimalizować przykrą dolegliwość: zmienić dietę, ograniczając spożycie czosnku, cebuli, wędzonych mięs i ryb oraz ostro przyprawionych dań. Wyeliminować picie kawy i herbaty, które odwadniają organizm i wysuszają śluzówkę. Zamiast tego pić dużo wody, dzięki niej zostaną wypłukane bakterie z jamy ustnej. Warto płukać gardło naparem z rumianku albo szałwii, które mają działanie odkażające i bakteriobójcze. A przed ważnym spotkaniem zastosować ekspresowe odświeżanie płynem do płukania jamy ustnej. Neutralizuje on zapach siarki i pomaga utrzymać świeży oddech przez dłuższy czas.