Sucha i wrażliwa skóra ciała – jak ją pielęgnować, by uniknąć przesuszenia i podrażnień na naskórku?

body-lotionSucha i szorstka skóra, czerwone plamy na ciele, ciągłe podrażnienia i niekomfortowe uczucie pieczenia – to cechy charakterystyczne dla suchej i wrażliwej skóry ciała. Osoby, które zmagają się z nią na co dzień, wiedzą, jak ciężko jest ją utrzymać we właściwej kondycji. W tym przypadku nie sprawdzi się szybki prysznic i wklepanie w skórę zwykłego balsamu do ciała – pielęgnacja suchej i wrażliwej skóry jest niestety dużo bardziej skomplikowana. Jak zatem pielęgnować ciało każdego dnia, by uniknąć przesuszania i podrażnień naskórka?

Nadwrażliwość i suchość skóry – skąd się bierze?

Tendencje skóry do przesuszania oraz nadwrażliwości na różne czynniki wynikają zazwyczaj z problemu zbyt cienkiej skóry na ciele – ten typ cery, ze względu na słabą warstwę lipidową naskórka, posiada niską odporność przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zanieczyszczeń środowiska czy drażniących składników kosmetyków, które przenikając w głębokie warstwy naskórka, wywołują na nim podrażnienia, zaczerwienienia oraz nadmierną suchość. W tym przypadku należy jednak pozostawać bardzo czujnym – jeżeli przesuszaniu i nadwrażliwości skóry towarzyszą rozległe czerwone plamy na ciele, silne pieczenie oraz świąd, warto skonsultować te dolegliwości z dermatologiem. Sucha i wrażliwa skóra może bowiem bardzo szybko przemienić się w skórę atopową, która wymaga nie tylko łagodnej pielęgnacji, ale też specjalistycznego leczenia.

Jakie kosmetyki dla wrażliwej i szorstkiej skóry ciała?

  • Przy suchej, a co gorsza wrażliwej skórze, wybrane kosmetyki do pielęgnacji ciała należy dobierać z dużą ostrożnością.
  • W tym przypadku może nie sprawdzić się większa część produktów drogeryjnych – w szczególności zapachowych płynów do kąpieli czy żeli pod prysznic. Takie kosmetyki wzbogacane są najczęściej sztucznymi barwnikami i konserwantami, które wzmagają tylko problem przesuszania i podrażnień na skórze.
  • W preparatach do kąpieli i pielęgnacji ciała nie ma też miejsca na alkohol – ten składnik kosmetyków jest największym wrogiem suchej i wrażliwej skóry.
  • Jeżeli skóra ma tendencje do podrażnień, zaczerwienień, pieczenia czy świądu, odpowiednich produktów do mycia i nawilżania ciała najlepiej szukać wśród dermokosmetyków – takie preparaty zmniejszają ryzyko występowania reakcji alergicznych na skórze i wzmacniają naturalną barierę ochronną naskórka, dzięki czemu skóra jest lepiej chroniona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Kąpiel bez zapachu i mydła

  • Właściwą pielęgnację wrażliwego ciała należy rozpocząć od łagodnej kąpieli. Ze względu na częstą nadwrażliwość skóry na składniki “kolorowych” kosmetyków, najlepiej przerzucić się na preparaty do kąpieli, które są bezzapachowe i nie zawierają w swoim składzie mydła, parabenu oraz innych drażniących składników.
  • W przypadku skłonności skóry do przesuszania zdecydowanie należy zrezygnować z gorących kąpieli – gorąca woda może tylko pogłębiać problem wysuszenia naskórka, a przy tym przynosić niekomfortowe uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry.
  • W trakcie kąpieli warto też zadbać o delikatne natłuszczenie ciała – w tym celu można dodać niewielką ilość oliwy z oliwek do wody wanny wypełnionej wodą lub skorzystać z gotowych produktów o właściwościach natłuszczających np. oliwka myjąca marki La Roche-Posay, która usuwa zanieczyszczania z powierzchni skóry, a przy tym wzmacnia ochronną barierę naskórka i przywraca mu właściwą ilość lipidów.

Pielęgnacja ciała – intensywne nawilżanie skóry

Po każdej kąpieli należy pamiętać o tym, by dokładnie nawilżyć ciało wybranymi preparatami do pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry. W tym przypadku warto zdecydować się na intensywnie nawilżające mleczko do ciała, które wygładzi i odżywi skórę, wzmocni naturalną barierę ochronną naskórka, zredukuje podrażnienia oraz nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Więcej informacji oraz pełna oferta kosmetyków hipoalergicznych do pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry ciała, dostępna na stronie:

http://www.laroche-posay.pl/produkty/potrzeby/Nawil%C5%BCenie-od%C5%BCywianie-wra%C5%BCliwej-sk%C3%B3ry-cia%C5%82a-cnd1122.aspx