Szorstkie usta zimą? To już nie problem!

142454891633095700Zdrowe, czerwone i ponętne usta to atut każdej kobiety. Jednak nawet najpiękniejszy makijaż nie przykryje ich niedoskonałości. Nie można wiec pozwolić, aby ich urok przeminął. Dlatego też należy dbać o ich naturalne piękno. Zimowa pora sprzyja podrażnieniom. Nie oszczędza również ust. To w tym czasie wargi narażone są na pękanie i przesuszanie.

Brak odporności i osłabienie sprzyja infekcjom, przez co organizm narażony jest na choroby. Ciągły kaszel i katar powodują, że zmuszeni jesteśmy oddychać przez usta. Co za tym idzie wdychając zimne powietrze narażamy warki na podrażnienia i pękanie.

Ważne jest, aby dbać o usta ze względu na estetyczny i zdrowy wygląd. Pielęgnacja, choć nie jest trudna, wymaga systematyczności. Czerwony kolor ust zawdzięczamy cienkiej warstwie nabłonka, przez którą widoczna jest krew unaczyniająca wargi. Usta pozbawione są naturalnego nawilżenia, ponieważ pozbawione są gruczołów łojowych. Dlatego też podatne są na wysychanie i uszkodzenia.

Pielęgnacja

Zwłaszcza zimą, kiedy mróz i niekorzystne warunki pogodowe zmuszają do odpowiedniej pielęgnacji i ochrony naszej skóry, należy profilaktycznie stosować kosmetyki, które zapobiegają powstawania problemów. Złym nawykiem, który powoduje pękanie ust jest ich nadmierne oblizywanie. Tym bardziej zimą kiedy powietrze jest mroźne, wargi podatne są na podrażnienia. Ponadto przygryzanie ust czyni więcej szkody niż przynosi ulgi w walce z przesuszonymi wargami.

Najbardziej znanym i stosowanym sposobem na pielęgnacje ust jest używanie pomadki ochronnej. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie warg przed czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest jednak, aby pomadkę stosować przed każdym wyjściem. Pomoże to zapobiec pierzchnięciu ust i zachowa ich zdrowy wygląd.

Rodzai pomadek ochronnych jest bardzo wiele. Możemy spotkać pomadki w sztyfcie, słoiczku, kremie czy w tubce. Ważne jest jednak, aby ich skład wzbogacony było o witaminy, w szczególności witaminę A, E i B5. Ta pierwsza pomaga w utrzymaniu wystarczającego nawilżenia ust, zaś druga – zwana “witaminą młodości” – opóźnia proces starzenia i zapobiega infekcjom. Witamina B5 jest istotna w procesie regeneracji skóry. Często też pomadki wzbogacone są o filtr UV.

Istotny jest również zapach, smak i kolor pomadki. Firmy prześcigają się w prezentowaniu produktów o różnych zapachach. Istotna jest również forma pomadki. Większość kobiet preferuje pomadki w sztyfcie, ponieważ ich stosowanie jest szybkie, a niewielkie opakowanie zmieści się z powodzeniem w kieszeni. Kremy czy słoiczki również zawierają się w małych formach, jednak ich aplikacja może być kłopotliwa. Firmy kosmetyczne na przykład Maybelline oferuje kolorowe pomadki, które poza tym że chronią mają niepowtarzalny kolor i zapach.

Jest wiele domowych sposobów na pielęgnację ust. Warto więc wspomnieć, że delikatne masowanie ust szczoteczką do zębów poprawia ich kondycje i pomaga pozbyć się martwego naskórka.  Ponadto warto jest przed snem nałożyć na usta grubą warstwę kremu nawilżającego lub miodu pszczelego. Rano wargi będą ekstremalnie nawilżone i wygładzone.

Zimą należy pamiętać, że kosmetyki powinny przede wszystkim nawilżać wysuszoną skórę. Podobnie jest z makijażem ust. Pomadki powinny być wzbogacone o składniki nawilżające. Perfekcyjny makijaż to taki, który podkreśla urodę kobiety. Jednak nawet najpiękniejszy odcień czerwieni na spierzchniętych i wysuszonych ustach nie wygląda atrakcyjnie.

Peeling ust

Gdy jest już za późno na pielęgnacje i wargi są szorstkie i popękane. Należy pozbyć się martwego naskórka. Warto wykonać peeling który wygładzi usta. Sposobów jest wiele. Najczęściej do tego zabiegu wykorzystuje się naturalnie składniki (kawa, miód, cukier).  Nie należy przesadzać z częstotliwością wykonywanego zabiegu. Zaleca się 1-2 razy w tygodniu.

Jeśli żaden ze sposobów pielęgnacji nie poprawia kondycji twoich ust może to być znak, że organizm jest odwodniony.

Więcej o pielęgnacji ust na stronie:  http://www.maybellinetrends.pl/baby-lips/