Toksyny w organiźmie – skąd się biora?

Z bardzo wielu źródeł słyszymy o toksynach w naszym organizmie. Obwinia się je o gorsze samopoczucie, przemęczenie i spadek sprawności fizycznej oraz psychicznej, pogorszenie nastroju i koncentracji a nawet choroby skóry i alergie.

Z wielu stron bombardują nas informację o ciągłym ich gromadzeniu się, któremu mogą zapobiec jedynie różnego rodzaju mniej lub bardziej wyszukane terapie i medykamenty. A gromadzących się toksyn chcemy się pozbywać żeby uchronić się nie tylko przed umiarkowanymi dolegliwościami przewlekłymi ale może i przede wszystkim przed wzrostem ryzyka pojawienia się naprawdę poważnych chorób.
Skąd jednak wszystkie te toksyny biorą się w naszych organizmach? Czym się tak strasznie trujemy? Toksyny to wszystkie substancje chemiczne, które w normalnych warunkach nie powinny się znaleźć w naszych ciałach albo powinny z nich bardzo szybko zostać usunięte lecz tak się nie stało.
W obecnych światach żyjemy w bardzo uprzemysłowionym otoczeniu. Wszędzie pełno samochodów spalających złożone węglowodory, dookoła stoją fabryki, elektrownie i huty pracujący na chemikaliach, których nazw laik mógłby nie być w stanie wymienić ze względu na ich złożoność. Zostaliśmy przystosowani do życia w naturalnym otoczeni – wszystkie te wdychane, połykane i przenikające przez skórę związki chemiczne są dla nas obce i w większości szkodliwe. Nawet jeśli nerki i wątroba dadzą sobie z nimi radę, nie obejdzie się to bez poniesienia przez te organy kosztów.
Jeszcze więcej niepożądanych substancji przyjmujemy z pokarmem. Wysoko przetworzona żywność, substancje całkowicie obce dla naszej kulturi i co za tym Idze dla naszych żołądków, konserwanty i wszelkiego rodzaju ulepszacze.. Lista jest bardzo długa. Polak przystosowany jest genetycznie do wołowiny i drobiu pieczonych na ognisku, owoców runa leśnego i z drzew owocowych. Nawet zdrowa żywność jak cytrusy czy ryby morskie nie do końca są znane naszym organizmom i pozostawiają po sobie resztki, które należałoby usuwać.
Przyjmujemy tez ogromne ilości sztucznych chemikaliów w lekach czy kosmetykach. Zawarte w nich substancje czynne metabolizują się w organizmie w sposób często nieprzewidziany pozostawiając po sobie bardzo dużo odpadów.

W skrócie: główne źródła toksyn to nasze otoczenie, to co jemy oraz stosowane przez nas medykamenty i farmaceutyki.