Zachowaj swą młodość na dłużej, czyli wszystko o chirurgii przeciwstarzeniowej

Young female with fresh clear skin, white background
Young female with fresh clear skin, white background

Chirurgia przeciwstarzeniowa jest działem chirurgii plastycznej mającym na celu powstrzymanie lub odwrócenie skutków upływającego czasu. Jak w wielu zabiegach medycyny tego typu, nie liczy się tu jedynie kwestia estetyczna, ale również przywrócenie równowagi psychicznej pacjentki.

W ostatnich latach chirurgia plastyczna stała się na świecie niezwykle popularna – w niektórych krajach zabiegi, na przykład powiększania piersi fundują swoim córkom mamy (na szesnaste lub osiemnaste urodziny), dzięki czemu nastolatki mogą się czuć jak ich zagraniczne idolki. Nie trzeba mówić oczywiście, że przy tego typu zabiegach należy zachować umiar, bo może to bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie pacjentki. Chirurgia przeciwstarzeniowa przeznaczona jest jednak dla nieco starszych pacjentów, którzy chcieliby znów nie tylko wyglądać, ale również poczuć się młodziej. Takiego rodzaju zabiegi wykonuje na przykład doktor Chęciński, mający swój gabinet w Warszawie.

Zabiegi chirurgii przeciwstarzeniowej

Jakie zabiegi wchodzą w skład chirurgii przeciwstarzeniowej? Nie muszą to być wcale drastyczne procedury. Mogą to być na przykład peelingi, najczęściej stosowane na skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz powierzchnie grzbietowe dłoni. Taki peeling jest wskazany przy płytkich zmarszczkach, przebarwieniach i zwiotczeniach skóry, a polega na chemicznym usuwaniu powierzchownych warstw naskórka, dzięki czemu skóra naszych dłoni staje się bardziej napięta, jędrna i nabiera młodszego wyglądu.

Kolejny przykład zabiegu stosowanego przy antiageingu (inna nazwa na chirurgię przeciwstarzeniową) są wypełniacze, wykorzystywane przy zmarszczkach obraz bruzdach skóry twarzy, ale również do modelowania kształtu ust, policzków i brody. W tym celu stosuje się kwas hialuronowy (wypełniacz czasowy) lub poliakrylamidy (wypełniacz stały), które wstrzykiwane są podskórnie. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie, a po nim – opatrunek chłodzący.

Następnym, bardzo popularnym zabiegiem przy tego typu chirurgii jest botox, czyli toksyna botulinowa. Jest on stosowany u pacjentów, którym zależy na redukcji zmarszczek mimicznych w takich miejscach jak między brwiami, na czole, wokół oczu (tak zwane kurze łapki), przy powiekach, wokół ust, na brodzie i szyi. Botox wstrzykuje się w ściśle określone miejsca na twarzy – toksyna ta powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, odpowiadającej za przekazywanie impulsów z nerwów do mięśni, dzięki czemu rozluźniają się one, co redukuje zmarszczki.

Gabinety chirurgii przeciwstarzeniowej wykonują również mezoterapię, stosowaną przy zwiotczałej skórze różnych okolic ciała, rozstępach czy drobnych zmarszczkach. Podczas zabiegu wstrzykuje się do skóry preparaty kwasu hialuronowego lub nukleotydów, dzięki czemu następuje redukcja zmarszczek oraz odbudowa struktury skóry.

Możliwe jest również poddanie się mikronakłuwaniu: pozwala ono redukować blizny oraz stymuluje produkcję kolagenu i czynniki wzrostu, a zabieg wykonuje się za pomocą rollera wyposażonego w bardzo cienkie igły, nakłuwające skórę.

Innowacyjnym programem wykorzystywanym przez gabinet doktora Chęcińskiego jest natomiast REGENERIS, pozwalający na odnowę skóry poprzez biostymulację komórek, polecany szczególnie tym pacjentom, którym zależy na zabiegach z wykorzystaniem naturalnych produktów.