Skuteczne metody zapobiegania starzeniu skóry.

Czy zapobieganie starzeniu jest możliwe? Tak, choć proces starzenia jest czymś nieuniknionym i naturalnym, to na jego rytm i przebieg mamy wpływ. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić, by jak najdłużej zachować młodość, sprawność i urodę.

Dlaczego się starzejemy?

To naturalny proces – to wiemy wszyscy. Co jednak konkretnie sprawia, że na skórze pojawiają sięzmarszczki, traci ona jędrność i elastyczność i po prostu wygląda znacznie gorzej niż u młodych kobiet? Niektóre czynniki powodujące starzenie wynikają z fizjologii ludzkiego organizmu i mamy na nie niewielki wpływ. Inne z kolei są w dużej mierze zależne od nas. Zacznijmy od omówienia tych pierwszych. Jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry jest powolne ubywanie z niej kolagenu. Z wiekiem włókna kolagenowe zanikają, są też bardziej kruche i mniej rozciągliwe, trudniejsza jest też produkcja nowych. Ma to ogromne znaczenie, bo kolagen stanowi rodzaj rusztowania dla skóry, odpowiada za jej elastyczność i sprężystość. To dzięki niemu po ściśnięciu lub zagięciu fałdu skóry, rozprostowuje się ona bez śladu – tak jest u młodych ludzi. Z wiekiem, gdy kolagenu jest mniej każde zagniecenie zostaje na skórze dłużej i powstajązmarszczki. Za starzenie się skóry odpowiadają także zmiany hormonalne; to dlatego u kobiet proces ten gwałtownie przyspiesza podczas menopauzy. Mniej estrogenów oznacza gorszą jakość włókien kolagenowych, mniejszą jego ilość a także słabsze nawilżenie skóry. Na starzenie maja też wpływ czynniki związane z naszym trybem życia. Najsilniejsze piętno na naszej twarzy odciska słońce, odpowiedzialna za tak zwane fotostarzenie skóry. Stan cery pogarsza też zła dieta, picie alkoholu i palenie papierosów. Szybciej starzeją się też osoby, które unikają aktywności fizycznej. Na szczęście zmiana trybu życia pomoże nam zapobiegać starzeniu i znacznie spowolnić ten proces.

Chroń skórę – będziesz dłużej młodo wyglądać.

Najważniejsze jest chronienie skóry przed działaniem czynników zewnętrznych, szczególnie unikanie promieni słonecznych. Nie przypadkiem Azjatki wyglądają niezwykle młodo; ich kanon piękna preferuje jasną, nieopaloną skórę. Kobiety w Japonii i Chinach stosują wiec przez cały rok kremy z wysokimi filtrami. Idź w ich ślady. Niektórzy kosmetolodzy twierdzą nawet, że dobre kremy z filtrem dają więcej niż krem na zmarszczki. Niektórzy uważają też, że gdybyśmy chroniły się przed słońcem już od dzieciństwa, pierwsze zmarszczki pojawiałyby się na naszych twarzach grubo po trzydziestce. Oczywiście należy też zrezygnować z opalania w solarium, jest niezdrowe i przyspiesza powstawanie zmarszczek. Filtry należy stosować także zimą, choć wydaje się, że słońce ukryte jest za chmurami. Poza tym w czasie mrozów przydaje się też tłusty krem ochronny.

Nawilżaj skórę – to świetny sposób na zapobieganie zmarszczkom

Opalanie nie tylko wywołuje przebarwienia, ale też wysusza skórę, to kolejny argument przeciwko solarium i smażeniu się na plaży. Odwodniona, sucha skóra jest bardziej podatna na zmarszczki. Dobrym nawykiem jest używanie kremu nawilżającego już przez nastolatki. Preparaty nawilżające powinny nam wystarczyć do dwudziestego piątego roku życia; wówczas w razie potrzeby można sięgnąć po kremy na zmarszczki, wciąż nie zapominając o nawilżaniu. Świetną inwestycją jest udanie się raz na kwartał do kosmetyczki na zabieg intensywnie nawilżający. Warto też nawilżać skórę od wewnątrz. Trzeba więc pić dużo wody mineralnej, unikać natomiast napojów o działaniu odwadniającym, takich jak kawa, czarna herbata i – przede wszystkim – alkohol. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z suplementów diety, które nawilżają skórę od wewnątrz. Taką suplementację należy przeprowadzać szczególnie zimą, gdy w pomieszczeniach jest bardzo suche powietrze i latem, by zniwelować skutki upałów.

Używaj dobrych kremów przeciwzmarszczkowych.

Żaden krem na zmarszczki nie zlikwiduje całkowicie utrwalonych zmarszczek. Powinnaś wiec nastawić się na profilaktykę. Celem kremu jest zapobieganie zmarszczkom. To mit, że młode kobiety nie powinny ich używać. Jeśli widzisz, że twoja cera się pogorszyła, sięgnij po silniej działający preparat. Oczywiście, dwudziestolatka nie powinna używać kremu dla kobiety po pięćdziesiątce, ale krótka kuracja przeciwzmarszczkowym serum z retinolem może zdziałać cuda! Ważniejszy w doborze kremu jest stan skóry, niż metryka.