Choroby oczu – jak rozpoznać

Choroby oczu – jak rozpoznać

Podobnie jak na podstawie stanu włosów czy paznokci można mówić o kondycji zdrowia człowieka, tak i wygląd naszych oczu zdradza tajemnicę naszego ciała.

Oczy to bardzo ważny zmysł dla każdego z nas. Każdego dnia pracują na wysokich obrotach, dlatego należy o nie dbać.

Tymczasem wiele, na pozór błahych zachowań może być powodem do tego, by sprawdzić, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic złego.

Przekrwione spojówki
Kiedy spojówki są czerwone często jest to znakiem, że dopadło nas zapalenie spojówek. Może ono mieć charakter prosty i być wywołane długim siedzeniem w zadymionym pomieszczeniu czy brakiem snu przez dłuższy już czas. Inną przyczyną zapalenia spojówek jest podłoże alergiczne. Wtedy w kąciku oka daje się zauważyć ropna wydzielina.
Zmiana koloru spojówek na czerwoną może być także sygnałem, że organizm domaga się witamin.
Z taką dolegliwością należy udać się do lekarza.

Worki pod oczami
Opuchnięte powieki mogą oznaczać chorobę nerek lub infekcje dróg rodnych, dlatego warto wykonać badanie moczu oraz cytologię.

Drżenie powiek
Drżenie powiek wywołane jest przez brak magnezu lub przez niewłaściwą pracę układu nerwowego.
Warto wzbogacić dlatego dietę o witaminę D oraz orzechy, migdały, kaszę gryczaną.

Pęcherzyki na powiece
Pęcherzyki mogą pojawić się u osób mających opryszczkę wargową. Obydwa te stany wywołuje ten sam wirus. By zdiagnozować przyczynę należy wybrać się do okulisty, który zaleci odpowiednie leczenie. Często w takim wypadku podaje się lek antywirusowy, maść do oka oraz witaminy z grupy B.

Czerwony brzeg
Istnieje choroba o nazwie zapalenie brzegów powiek. Objawia się ona zgrubieniem powieki, zaczerwienieniem, uczuciem swędzenia, pieczenia i tkwienia czegoś w oku. Między rzęsami pojawiają się malutkie łuski, które są widoczne przez szkło powiększające. By je usunąć oczy należy przemywać rozrobionym w wodzie szamponem dla dzieci. Najlepiej wybrać się z problemem do okulisty.