Dbaj o kręgosłup

Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Jednak najczęściej wiąże się nierozerwalnie z naszym stylem życia. Jeśli przez dłuższy czas przyjmujemy złą pozycję np. garbimy się przy komputerze – wydłużamy lub skracamy sobie niektóre mięśnie, przez co odległości między kręgami nie są równe.

Kręgi ocierają się o siebie i powodują ból. Dlatego tak bardzo ważne jest utrzymywanie właściwej pozycji. Wyrobienie właściwych nawyków jest tu bardzo istotne.

Chociaż podczas leżenia w łóżku obciążenie kręgosłupa jest znacznie mniejsze, może się okazać, że przyjmujesz niewłaściwą pozycję nawet nie zdając sobie z tego sprawy (najgorszą z możliwych pozycji jest spanie na brzuchu z szyją skręconą w jedną stronę). Pozwól sobie na luksus spania w dużym łóżku. W ten sposób unikniesz „kurczenia się”. Pamiętaj, że materac też musi być odpowiedni. Nie może być za twardy, ponieważ tak jest po prostu niewygodnie (tylko nieliczni potrafią spać na bardzo twardym podłożu), ani za miękki, ponieważ kręgosłup nienaturalnie się wygina. Siedząc przy biurku upewnij się, że masz dobrze dopasowane, wygodne krzesło i że nie musisz za bardzo się schylać (garbić) ani wyciągać szyi czy rąk. Najlepiej jest co około 20 minut przespacerować się lub wykonać proste ćwiczenia.

Pamiętaj też, że im więcej ćwiczysz, tym masz silniejsze mięśnie pleców. Im silniejsze masz mięśnie okołokręgosłupowe, tym lepiej wspierają one kręgi i, co za tym idzie, unikasz bólu. Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni okołokręgosłupowych nie muszą być specjalnie wyszukane. Pamiętaj tylko, aby wykonywać je powoli, ponieważ każde szarpnięcie może się skończyć co najmniej nadwyrężeniem.

  • Skłony głowy – zginaj szyję tak długo, aż podbródek dotknie klatki piersiowej. Unieś głowę i odchylaj ją do tyłu – tak długo, aż będziesz dobrze widziała sufit.
  • Kręcenie głową – obracaj głowę na boki tak daleko, jak tylko możesz zachowując przy tym prosto barki i ramiona
  • Przechylaj głowę na boki tak długo, aż poczujesz lekkie napięcie.
  • Ściągnij łopatki do siebie tak daleko jak tylko możesz. Potem je rozluźnij i ściągnij do siebie ramiona z przodu (lekko się garbiąc)
  • Podnoś barki wysoko w stronę uszu i puszczaj je luźno
  • Usiądź na krześle ze stopami ustawionymi płasko na podłodze. Pochylaj się stopniowo tak długo, aż będziesz mogła objąć dłońmi nogi od krzesła. Powoli powróć do pozycji wyjściowej
  • Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami położonymi płasko. Ściśnij kolana i kołysz nimi na obie strony
  • Rób skłony – takie jak pamiętasz z zajęć w-f z podstawówki
  • Połóż się na brzuchu z rękami splecionymi pod czołem. Powoli unoś wyprostowane nogi i głowę do góry. Jeśli poczujesz jakikolwiek ból – od razu przerwij ćwiczenie.

Ćwicząc chociaż chwilę dziennie znacznie wzmocnisz swój kręgosłup. Ważne też jest ciągłe utrzymywanie prawidłowej postawy, Przechodząc więc koło jakiegokolwiek lustra czy okna wystawowego zwracaj uwagę na swoją postawę. Koryguj ją za każdym razem tak długo, aż wejdzie Ci to w nawyk i bóle przestaną Ci dokuczać.