Opryszczka wargowa – zapobieganie czy leczenie?

Pojawieniu się symptomów opryszczki wargowej można zapobiec, kiedy na ustach uaktywni się opryszczka wargowa leczenie jest jak najbardziej wskazane, niestety jeden czynnik pozostaje w pewnym stopniu poza naszą kontrolą – możliwość zarażenia się wirusem opryszczki. To nie zależy od nas. Większość z nas nie jest w stanie ustrzec się przed atakiem wirusa, który może czaić się wszędzie.
Większość z nas zaraża się w dzieciństwie: w przedszkolu, albo w szkole. Większość nastolatków ma już wytworzone przeciwciała. Po trzydziestym roku życia niemal na pewno jesteśmy zarażeni (szacuje się, że nosicielami wirusa jest ok. 80 do 90 procent populacji) co nie oznacza, że wirus się w tym czasie ujawni. U około połowy nosicieli opryszczka wargowa nie pojawia się nigdy, leczenie takich osób nie jest konieczne, jest zresztą zbędne, bo leki przeciw wirusom działają na drobnoustroje w fazie replikacji, czyli rozrodu, patrz: 
opryszczka wargowa leczenie, a u większości z nas wirusy są w fazie utajenia.

Zdradliwy wirus opryszczki

Wirus powodujący opryszczkę, tzw. wirus HSV1 jest przenoszony drogą kropelkową. Najłatwiej jest się nim zarazić poprzez kontakt z osobą, u której pojawiła się opryszczka na ustach lub śluzówce nosa. Nie musi być to kontakt bezpośredni, wystarczy skorzystanie z tego samego naczynia, butelki, tej samej części zastawy, której taka osoba wcześniej używała. Jeśli naczynia te zostały dokładnie umyte – zarażenie nam raczej nie grozi. O zarażeniu nie wiemy do momentu, w którym opryszczka wargowa się nie pojawi, choć jak już powiedziałam ‘zimno’ , pomimo zarażenia, wcale nie musi się ujawnić. Pierwsza w życiu opryszczka przebiega najintensywniej, później, wraz z nawrotami, objawy nieco słabną.
Faza aktywności opryszczki tj. czas, od zaobserwowania pierwszych objawów w postaci świądu i pieczenia, do zniknięcia śladów po opryszczce wynosi około 10 dni. Jeżeli po pojawieniu się ‘zimna’ zastosowaliśmy leczenie możemy ten czas znacznie skrócić łagodząc jednocześnie objawy i redukując ryzyko wtórnego zarażenia i zarażania innych.

Kiedy pojawia się ‘zimno’?

Wystąpieniu zmian na skórze, czyli aktywacji wirusa opryszczki wargowej sprzyjają pewne, niekorzystne dla naszego organizmu, sytuacje. Opryszczka wargowa może uaktywnić się u osób chorych na choroby przewlekłe, bądź sezonowe przeziębienia lub grypę. Pojawia się też u osób, u których wystąpi wysoka gorączka. Nie omija wszystkich tych, którzy wyziębią organizm bądź narażą go na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych (opalanie). U kobiet opryszczka wargowa pojawia się przed menstruacją, u wszystkich w sytuacjach stresowych i przemęczeniu, sporym zagrożeniem jest też ogólny brak kondycji i nieodpowiednia dieta.

Jak temu zaradzić?

Osoby, które są już świadome faktu zarażenia, tj. wiedzą, że są nosicielami wirusa opryszczki wargowej powinny bardzo uważać na swój organizm i dbać o to, by nie osłabiać układu odpornościowego. Jednym słowem należy zadbać o kondycję całego organizmu.Profilaktyka polega na unikaniu zimna i gorąca, dbaniu o zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu i na higienie psychicznej łącznie z eliminacją stresu. Jedną z podstaw jest też dobrze zbilansowana dieta, w której nie zabraknie żadnych składników odżywczych łącznie z witaminami i minerałami.

Dieta przeciwko opryszczce

Jakie pokarmy, jakie witaminy i minerały są szczególnie ważne w profilaktyce przeciwopryszczkowej? Witamina C oraz cynk – one ochronią nas najskuteczniej, chociaż ważne są też witaminy z grupy B, zbawienne dla wielu procesów zachodzących w organizmie, a szczególnie dla kondycji naszej skóry. Można i należy jeść ryby, ziemniaki i rośliny strączkowe czyli pokarmy bogate w lizynę bardzo dobrze radzącą sobie z wirusem HSV1, należy natomiast unikać wszystkich tych pokarmów, które zawierają argininę ułatwiającą proces aktywacji i replikacji wirusa (czekolada, piwo, rodzynki).
Co prawda doraźnie sobie w ten sposób nie pomożemy, ale możemy zapobiec pojawianiu się ‘zimna’, a jeśli już pojawi się opryszczka wargowa leczenie czas zacząć – i to jak najszybciej.

Opryszczka wargowa – leczenie

Jak zwalczyć aktywnego wirusa? Z chwilą pojawienia się ‘zimna’ dochodzi do replikacji wirusa. W efekcie na skórze w obrębie czerwieni warg bądź na śluzówce nosa pojawia się najpierw świąd i pieczenie, potem grudka, która pokrywa się pęcherzykami, a następnie zmienia się w nadżerkę pokrywającą się strupem. Już z chwilą zaobserwowania pierwszych objawów najlepiej jest sięgnąć po środki przeciwwirusowe tj. maści i kremy dostępne na rynku zawierające aktywne związki typu: pencyklowir, acyklowir, walacyklowir lub famcyklowir (odpowiednio: Danavir, Zovirax, Valtex, Famvir), ewentualnie wykorzystać urządzenia do zwalczania wirusa ciepłem.
Jeśli nie mamy pod ręką takich specjalistycznych specyfików zmiany na skórze należy przemywać roztworem polopiryny (aspiryny), paracetamolu bądź naparami z ziół działających przeciwzapalnie (szałwia).
Trzymajmy się z daleka od antybiotyków i kortykosteroidów, które w fazie aktywności wirusa mogą przedłużyć czas utrzymywania się opryszczki na ustach.
Pamiętajmy jednak, że leczenie nie usunie samego wirusa, usunie jedynie objawy. Mimo to kiedy już uaktywni się 
opryszczka wargowa leczenie znacznie zminimalizuje jej objawy i pozwoli szybciej pozbyć się kłopotliwych, groźnych dla otoczenia i dla nas oraz nieestetycznych zmian na skórze.